Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - waruna

Strony: [1]
1
Podręczniki, książki / Odp: Filmiki do nauki niemieckiego
« dnia: Marzec 26, 2009, 21:24:49 pm »
Fimików wprawdzie nie znalazłam ala na Deutsche Welle
http://www.dw-world.de/dw/0,2142,9672,00.html
jest kurs audio także z historyjkami, tylko musisz znać angielski.

2
Nauka / Odp: nauka mówienia
« dnia: Marzec 26, 2009, 17:31:35 pm »
To chyba faktycznie będę zanudzała swoją różę. A Azjaci faktycznie mówią strasznie niewyraźnie :)
Tylko jak myślisz, lepiej jest róży opowiadać jak mi dzisiaj minął dzień, czy na przykład każdego dnia mówić jej na jakiś ustalony temat?   

3
Nauka / Odp: nauka mówienia
« dnia: Marzec 26, 2009, 08:38:28 am »
No ale tak za bardzo to nie muszę się na studiach komunikować. Egzaminów ustnych jeszcze nie miałam (jeszcze rok), a tak na codzień jak ktoś mnie o coś pyta to odpowiadam krótko i zwięźle, najczęściej unikając budowanie zdań (tak, nie, we wtorek, ok, itp...). Jeżeli już coś mówię na ćwiczeniach ( a zdarza się to baardzo żadko), to jest to słownictwo ściśle związane z kierunkiem studiów.
No jak się o coś muszę spytać, to zbuduję pytanie wcześniej, a nie idę na żywca.
Ja wiem, że to jest dziwne (bo słuchając wykładów rozumiem 95% jak nie lepiej) i naprawdę zdaję egzaminy i nawet praktyki teraz zaliczam, ale jak ktoś chce uniknąć mówienia, to naprawdę da je się ograniczyć. I wiem, że ja mam blokadę psychiczną, więc na początek chciałabym siebie w domu przekonać, że tak źle nie jest i poczuć się pewniej.
Jak muszę to ja się dogadam, ale po prostu świadomośc błędów które popełniam i każda prośba o powtórzenie tego co powiedziałam dobija mnie na parę dni i sprawia, że jak nie muszę to nie mówię.
Więc nie wiem, czy powinnam uczyć się na pamięc jakiś zwrotów i zdań, czy opracowywać słownictwo tematycznie, czy po prostu do siebie gadać.
Na razie oprócz nauki "wymuszonej" (chodzenie na wykłady, korzystanie z literatury niemieckojęzycznej, ale ściśle naukowej), staram się co jakiś czas wysłuchać  audio-książki po niemiecku, albo przeczytać, korzystam z programu doktor Klaus i Niemiecki kein Problem (część trzecia), poczytam sobie gazetę, oglądnę czasem film. Ale umiejętności mówienia mi to nie zwiększa.
Oprócz tego dosyć intensywnie poprawiam swój angielski, więc całej energii na niemiecki nie mogę poświęcić.       

4
Nauka / Odp: Metody aktywizujące na lekcji j. niemieckiego
« dnia: Marzec 25, 2009, 21:04:39 pm »
A, i ta pierwsza pozycja, najlepiej do twojego tematu dostosowana, jest dostępna do zakupu przez internet (wstukaj do wyszukiwarki).
Pozdrawiam

5
Nauka / Odp: Metody aktywizujące na lekcji j. niemieckiego
« dnia: Marzec 25, 2009, 21:02:09 pm »
Dobrze szukasz.
W katalogu biblioteki mojego Uniwersytetu znalazłam następujące pozycje:
1. Aktivierende Unterrichtsmethoden Rischar, Klaus (1988)
2. Begriffe lernen und lehren : psychologische Grundlage: operative Lerntheorie ; Unterrichtsmethoden: typische Phasen ; Unterrichtspraxis: kommentierte Unterrichtsprotokolle Grzesik, Jürgen (1992)
3. Lehren & lernen optimieren : Unterrichtsvorbereitung, Unterrichtsmethoden, Klassenraumgestaltung [Buch]   Dickinson, Chris (2005)
Pozycja 2. nie jest wypożyczona, jak chcesz mogę wypożyczyć i Ci parę (ale podkreślam parę) stron zeskanować.

6
Egzaminy / Odp: DSD II
« dnia: Marzec 25, 2009, 18:28:25 pm »
Ja zdawałam, nawet nieskromnie powiem, że zdałam.

7
Nauka / nauka mówienia
« dnia: Marzec 25, 2009, 18:24:58 pm »
Witam,
chciałabym poznać jakieś metody nauki mówienia po niemiecku. Moja umiejętność w tym zakresie jest znacznie niższa niż Hoerverstehen albo Lesenverstehen, a wiadmomo to jest jednak główny wyznacznik znajomości języka.
Zresztą także moja umiejętność tworzenia tekstu pisanego nie jest zachwycająca.
Podczas mówienia nie mogę znaleźć odpowiednich słów, robię mnóstwo błędów gramatycznych, no i denerwuję się okropnie (to zrzucam na karb mojego charakteru). Mimo potwierdzonej egzaminem znajomości języka na poziomie C1 mam problemy z codziennymi sytuacjami (studiuję w Niemczech), co zresztą może wynikać z tego, że języka nie uczyłam się od podstaw, tylko zostałam rzucona na głęboką wodę (tak na dobrą sprawę uczę się go od 4,5 lat). Mój charakter tylko pogarsza sprawę, bo strasznie się peszę i po postu wszelkich kontaktów z nieznanymi ludźmi unikam (a Niemców nie znam). Dlatego nie chodzi mi o metodę - rozmawiaj z Niemacami, bo znam siebie i to nie wypali.
Z góry dzięki.
A dodam, że studiuję nauki ścisłe, więc słownictwo poznane na Uni raczej mi się nie przydaje u lekarza czy w warzywniaku...
     

8
Nauka / Odp: DYKTANDO z niemieckiego !!!
« dnia: Marzec 25, 2009, 18:05:22 pm »
http://www.dw-world.de/dw/0,,2068,00.html
tu masz linka do strony Deutsche Welle do nauki niemieckiego. Możesz znaleźć tu sporo tekstów zarówno w formie nagrania jak i tekstu.

Strony: [1]