Autor Wątek: Hmm, możecie mi coś doradzić ?  (Przeczytany 6763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

astarte

• Gość
Hmm, możecie mi coś doradzić ?
« dnia: Marzec 18, 2008, 16:56:21 pm »
Jeśli taki temat juz był to wywalić:)
Jak juz pisałam w przywitaniu, chciałabym studiować germanistykę(ściślej zostać tłumaczem bo do zawodu nauczyciela się nie nadaję).Ale mam problem , bo właściwie to nie wiem czy się do tego nadaję.Nie wiem czy jestem na tyle dobra z niemieckiego... Kiedy brałam dodatkowe lekcje, i powiedziałam jej o swoich planach to się w sumie nie wypowiedziała. Narzekała tylko na masę niepotrzebnych przedmiotów na germanistyce (to mnie trochę zraziło).Z drugiej strony znam osoby, ktore  sie nie dostały na te studia a niemiecki znały bardzo dobrze.To raz.
Dwa: Myslalam nad kolegium jezykowym , ale to kształcenie typowe do zawodu nauczyciela, praktyki (ktore mnie przerazaja ) itd.Skoro nie chce być nauczycielką to to byłoby bez sensu. W koncu trzy: znalazłam szkołę w ktorej mozna robic kilka specjalizacji tłumaczeniowych, tyle tylko ze to sa nowe kierunki i nie za bardzo jest skąd dowiedziec sie cos wiecej.
Nie wiem, moze to wydać się Wam śmieszne.... ale naprawdę nie wiem co mam robic dalej po maturze. Może czepiłam się tego niemieckiego trochę za bardzo. Ale z drugiej strony , jesli będę robić w życiu coś innego , to szkoda byłoby mi tych lat nauki. A zeby jakoś potwierdzić swoje umiejętnośći to robic jakiś certyfikat czy coś ? (gdybym sie jednak zajeła czym innym )
Tylko się ze mnie nie śmiejcie , wiem może to głupi problem .

Offline pumaa

• Ekspert
  • Pomógł(a): 68
Odp: Hmm, możecie mi coś doradzić ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2008, 21:39:34 pm »
praktycznie na każdym kierunku studiów jest parę przedmiotów które są "nieprzydatne", więc się nie przejmuj ^^

a nie byłaś się pytać w tej specjalistycznej szkole o te kierunki?oni powinni się na tym znać..... nawiąż z nimi jakiś kontakt i już ^^

na twoim miejscu, jeżeli mi spodobała się ta opcja 3 :P to bym tam poszla, a jak nie to normalnie na uniwerek i jednoczesnie zrobic certyfikat (jeżeli jeszcze nie masz)
a co do studiow to mimo ze ktos zna niemiecki perfekt i nie dostanie sie na studie, może tkwić w słabym wyniku z matury....

astarte

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2008, 22:00:29 pm »
Racja wybiorę się tam.tylko moj glowny problem to, to ze nie wiem czy sie nadaję a na to to mi juz nikt nie odpowie ^^
Jeszcze słyszałam takie opinie ze tłumacz to mało opłacalny zawód , duża konkurencja itd.A co gorsza ze jezykowe wykształcenie to zadne wykształcenie;/
Generalnie mętlik w głowie mam.
A ta szkoła to wiem o niej tyle ze musi byc 10 osob chętnych zeby stworzyc kierunek.
Nie wiem przemyślę to jakoś .
W kazdym razie ,pumaa, dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam.

Offline pumaa

• Ekspert
  • Pomógł(a): 68
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2008, 13:40:29 pm »
w tłumaczeniach konkurencja jest duża to fakt, ale jak się wkręcisz do jakiejś prywatnej firmy, to... ^^ już coś innego...

caro39

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2008, 17:28:26 pm »
Tlumacz zarabia grosze a nauczycieli jest juz pod dostatkiem. Szukaj czegos za granica np w Policji jako tlumacz :D ale nie w Polsce, sluchaj, ja studiowalam w Kolegu jezykowym. W mojej grupie bylo nas 15 a bylo wiecej grup ... czyli wieksza konkruncja bym powiedziala ale nie oto chodzi.
Chodzi o to ze wszytscy pokoczyli germanistyke i co teraz robia ?? wyjechali do angli i stoja na zmywaku, kumpela po germnaistyce i po filologi polskiej pracuje jao naucyciel polskiego, nastepna pracuje w urzedzie pracy ... nikt nie ma do czynienia z niemieckim na dzien dzisiejszy. Ja siedze w Niemczech ale co mi z tego skoro musze szukac innego kierunku gdyz germanistyka na nic mi sie przydala gdyz tlumaczy jest od groma w niemczech ... nauczycielem tez nie bede w niemczech gdyz od tego sa niemcy studiujacy germanistyke ...

Nie chce ci nic mowic, ale ja gdybym mogla cofnac czas poszlabym na ekonomie albo informatyke i uczla bym sie niemieckiego dalej ... a takto mam lata zmarnowane i musze na nowo isc na studia bo to co mam nie starcza ...

astarte

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2008, 21:04:30 pm »
No ja też powoli stwierdzam że germanistyka to chyba nie to ( zwłaszcza ze nie jestem pewna swoich umiejetności) Chyba ten pomysł wynkił stąd ze niemiecki to jedyne w czym jestem dobra w szkole :P a ze brakuje mi pomyslu na siebie to tak tylko mi przez mysl przemknęło.
Ekonomia i informatyka odpadaja , zycie na emigracji tez ;] nie wiem moze sobie cos tam wykombinuję...

caro39

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2008, 21:11:13 pm »
nie chcialam cie zniechac, ja tylko mowie jak ja to widze ... wiesz ja tez oakurat jestem w takim punckie ze nie wiem co chce robic z moim zyciem. Zawsze bylam przekonana ze zawod nauczyciela mam w genach ( rodzinne genny) niestety tego juz nie zrealizuje gdyz nie mam zamiaru wracac do kraju, gdzie nic nie ma, gdzie trzeba sie martwic o przyszlosc, gdzie na 100% musialabym mieszkac u rodzicow i nie moglabym byc tak jak teraz samodzielna.

Jestem pewna ze znajdziesz cos dla siebie. Jest tyle mozliwosci w dzisiejszych czasach i jest pelno kierunkow ktore moglabys wybrac. Zajrzyj do swojej biblioteki w LO, zapytaj o spis uczelni i popatrz na kierunki jakie oferuja ...

astarte

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2008, 21:27:34 pm »
caro39, spoko . nie Ty pierwsza odradzasz mi te studia. Tak jak pisałam teraz intensywnie myśle nad tym do czego sie w zyciu nadaję^^

Jestem pewna ze znajdziesz cos dla siebie. Jest tyle mozliwosci w dzisiejszych czasach i jest pelno kierunkow ktore moglabys wybrac. .
Dziękuję za słowa pocieszenia :)

caro39

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2008, 21:30:56 pm »
nie dziekuj , ja Ci mowie ze tak bedzie, popatrz np na mne. Ja jestem z dala od rodziny od wszytskich i tez mysle o studiach ale nie wiem jeszcze jakich ... mam upatrzone 3 kierunki, czy sie nadaje nie wiem, sie okaze, do tego co jest najlpsze bede miec wszytskie przedmioty po niemiecku ...

ALE

jest jeszcze druga opcja, ktora tez biore pod uwage, mianowicie zaoczne studia w polandzie.

Sama widzisz, bedzie dobrze :D Jestem w 100% przekonana ze TY tez znajdziesz alternatywe dla siebie.
A jak nie to przyjade i wytrzasne za uszy :D

Offline aagniecha

• Zaawansowany użytkownik
  • Pomógł(a): 108
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2008, 01:04:56 am »
hmm, mi właśnie polecają ten kierunek i każdy mi mówi że jestem dobra. poza tym jest opcja tłumacza stron www, albo instukcji obsługi... cokolwiek ale jest i to nieźle płatne.a ja nie chce być t.przysięgłym czy nauczycielem... wole Dolmetscherem ;)

caro39

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2008, 17:08:12 pm »
nie wiem co mam ci powiedziec ... ja bym na germansityke nie szla ... ale to tylko moje zdanie. Na dzien dzisiejszy tak jak ci pwoedzialam , to bym wybra inny kierunek a jezyka uczyc sie dodtakowo albo na studia w oferice jako drugi przedmiot.

Offline kakaka

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 2
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2008, 13:18:21 pm »
Ja studiuje w kolegium, jestem zadowolona a potem mozna robic milion innych rzeczy - nikoniecznie w szkole (a wyksztalcenie pedagogiczne od razu sie ma!) . Mozna preciez pracowac w biurze, magisterke zrobic z tlumaczen, w szkolach jezykowych.... mysle ze nie bedzie tak zle! Wszedzie jest oczywiscie inaczej ale u mnie brakuje germanistow. A w szkole jakos da sie zawsze zaczepic - ktos idzie na emeryture, ktos na zdrowotny, ktos jest w ciazy, ktos wyjezdza na stypendia zagraniczne..  Myslmy pozytywnie germanisci :)

Offline Adam

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 1
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2008, 21:13:04 pm »
Ja uważam, że germanistyka to bardzo ciekawy kierunek, miałem już trochę do czynienia z niemieckim i wiem również, że jest dużo możliwości zatrudnienia po tych studiach. Najlepiej jest skończyć filologię germańska na Uniwersytecie, bo daje ona solidne podstawy i dobre ukierunkowanie, nawet jeśli nie przygotuje perfekcyjnie pod względem zasobu słownictwa, to da pewien trzon, na którym można bazować. Według mnie kolegium nie przygotuje tak dobrze do zawodu tłumacza, który wbrew temu, co już zdążyłem tutaj przeczytać, jest bardzo opłacalny. Można zarobić minimum 3 tys zł. pracując w firmie, a będąc tłumaczem symultanicznym z pewnością dużo więcej. Taki zawód daje dużo satysfakcji. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej jest nie rezygnować ze swoich marzeń, bo inaczej zemści się to potem na człowieku. Jeśli fascynuje Cię język niemiecki, to takie studia to dobry wybór, bo mają perspektywy zawodowe.
pozdrawiam

Offline kamilllcia

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 0
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2008, 21:21:31 pm »
no a w czym tu doradzac?