Autor Wątek: Kilka pytań  (Przeczytany 28210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dolmetscherin

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 0
Kilka pytań
« dnia: Czerwiec 22, 2007, 11:20:22 am »
Mam pytanie do tych, którzxy studiują bądź studiowali germanistykę. Czy są to trudne studia? czy trudno się dostać? Czy można pogodzić je z innym kierunkiem studiów, np. anglistyką cZy inną filologią. I wreszcie- czy to prawda że studia filologiczne są nieopłacalne i tłumacze mają problemy ze znalezieniem pracy (bo nauczycielka nie chcę być na pewno)
"Wenn man nicht genau weiss, wohin man will, landet man leicht da, wo man gar nicht hin wollte"
R.F.Mager

Offline alex_sheep

• Początkujący
  • *
Kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2007, 13:15:59 pm »
Dobry temat.
W prsyszłości chcę zostać tłumaczem przysięgłym. Z tego co słyszałam to opłacalny zawód. Szczególnie, że za kilka lat Niemcy otworzą dla nas rynek pracy. :)
Znam dziewczynę, która kończy germanistykę i bardzo chwali ten kierunek. Miała praktyki w niemieckiej szkole i mieszkała tam jakiś czas. :) Namawia mnie na tłumaczenia przysięgłe bo prawdopodobnie za kilka lat będzie to jeden z najlepszych zawodów. Czas pokaże.
A jeśli chodzi o stopień trudności to myślę, że zależy od Twoich umiejętności i wkładu w naukę.
Tamta dziewczyna nigdy nie miała niemieckiego w szkole, a całą wiedzę wyniosła z kursów. Aż dziw uwierzyć, że z matury z niemieckiego dostała szóstkę. ;)

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • Pomógł(a): 6
Kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2007, 14:16:14 pm »
Kretsche poszedł na AWF i germanistykę, ale z pierwszego musiał zrezygnować. Z resztą, on nie studiował germanistyki tylko jakieś studium czy coś takiego - chciał ominąć lekcje na temat literatury niemieckiej a papierek ten sam.

Offline kretzsche

• Administrator
  • Użytkownik
  • Pomógł(a): 2
Kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2007, 20:33:42 pm »
Nie wiedziałem że mam rzecznika... To juz chyba nie musze nic pisac bo wszyscy wszystko wiedzą... Pozdrawiam rzecznika

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
Kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2007, 22:20:04 pm »
Przepraszam, nie mogłem się oprzeć pokusie ^^

Offline dolmetscherin

• Początkujący
  • *
Kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2007, 10:42:12 am »
Nie jest najważniejszy papier tylko wiedza. A kretzsche z tego co widzę jest dobrym germanistą;)A co do czytania lektur to też nie wiem, czy będzie mi się to uśmiechało:|Jak miałam na konkurs do Koszalina przeczytać "Effi Briest", to myślałam, że umrę. Lubię czytać (i po polsku i po niemiecku) alepewne książki się do tego nie nadają.Zwłaszcza te, do których czytania jesteśmy zmuszeni;)
"Wenn man nicht genau weiss, wohin man will, landet man leicht da, wo man gar nicht hin wollte"
R.F.Mager

Offline kretzsche

• Administrator
  • Użytkownik
Kilka pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2007, 11:18:50 am »
Dziękuję za ciepłe słowo:D

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
Kilka pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 26, 2007, 17:10:11 pm »
Protestuje, nie należy się, łobuz się obija ostatnio :D

Offline dolmetscherin

• Początkujący
  • *
Kilka pytań
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2007, 10:02:56 am »
Obija tzn. coB)
R.F.Mager

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
Kilka pytań
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2007, 12:45:30 pm »
Nic nie robi!

Offline kretzsche

• Administrator
  • Użytkownik
Kilka pytań
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2007, 13:24:54 pm »
Liga Światowa zawitała do Spodka a  poza tym nauczyciele maja wakację bądź strajkuja...B)

Offline Roofus

• Początkujący
  • *
    • www.niem-umk.yoyo.pl
Kilka pytań
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2007, 18:19:35 pm »
Obecnie jestem (jak zdam 12 września poprawkę :|) na 4 roku germanistyki na UMK w Toruniu. Jeśli chodzi o zdolności językowe to więcej się nauczysz na kursie językowym. Nam cały czas powtarzają, że to filologia, a nie kurs. Wiele przedmiotów jest strasznie nudnych i niepotrzebnych. A te ciekawsze według mnie, czyli gramatyka opisowa, kontrastywna były źle i pobierznie omawiane. Głownie uczysz się czytać, kserować i pisać prace zaliczeniowe. Lektury można zastapić streszczeniami z internetu- ja jakoś dawałem rade. Kurs na tłumacza przysięgłego jest ponoć strasznie trudny i wątpie, żebym po samych studiach go zdał. Jeśli masz opanowany j.niem. na wysokim poziomie to nauki nie jest dużo. Chociaż znam osoby, które 7 razy podchodziły do egzaminu z lit. niem., ale same są sobie winne.

Offline peacemaker

• Początkujący
  • *
Kilka pytań
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2007, 09:00:14 am »
Tak sobie myślę, że niemiecki, wbrew pozorom, raczej nie jest dla humanistów. Nie wiem jak to jest na studiach konkretnie, ale jak dla mnie (już parę lat z niemeickim), to gramatyka jest niezłą łamigłówką, a słówka po prostu trzeba wykuć.
Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym.

Offline kretzsche

• Administrator
  • Użytkownik
Kilka pytań
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 23, 2007, 17:39:28 pm »
Za niecałe dwa tygodnie rusza szkoła wiec zabiorę się do roboty, a przede wszystkim tegoroczni maturzyści zasilą stronkę swoimi zadankami i pomysłami... Już ja się o to postaram. Wierzcie mi, ale przez wakacje to człowiek chce troszkę sobie odpocząć, chociaż obiecuje sobie tak wiele. Niestety lenistwo wygrywa.
A jeśli chodzi o naukę to wiedzę, jak poprzednicy, że na germanistyce jest zbyt wiele nudnych przedmiotów, za to praktyki jak na lekarstwo! A jeśli chodzi o metodykę to bywa różnie... Ja miałem jej niewiele! Pozdrawiam wytrwałych na germanistyce i życzę udanych egzaminów w sesji poprawkowej!!!

Offline Xszychu

• Aktywny użytkownik
  • Pomógł(a): 42
Kilka pytań
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2007, 09:16:42 am »
@peacemaker

czy gramatyka niemiecka jest trudna - tu bym sie sprzeczal. Odpada prawie cala deklinacja, budowa zdania podlega scislym regulom.
Slowka (zawsze z rodzajnikiem) trzeba wykuc. Podobnie jak i reguly gramatyczne.

Jesli Ci ciezko, to postaw sie w role Niemca, ktory chce sie nauczyc po polsku: skomplikowana gramatyka (co sie da, trzeba jakos odmieniac, a 7 przypadkow to nie pestka), zroznicowane koncowki i przeglosy. O "szeleszczacej" wymowie juz nie wspomne. :o . Juz Ci lepiej? ;)
Bolek na Admina !!!