Autor Wątek: Matura rozszerzona z j. niemieckiego - pytanie ;)  (Przeczytany 14949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martusiek

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 0
Matura rozszerzona z j. niemieckiego - pytanie ;)
« dnia: Listopad 27, 2007, 19:30:04 pm »
Myślę bardzo poważnie nad zdawaniem pisemnej matury rozszerzonej z j. niemieckiego, bo chciałabym studiować germanistykę. W necie przeczytałam, że w przypadku matury rozszerzonej matura jest zdana niezależnie od wyniku, bo przy rozszerzeniu nie ma progu procentowego (tak jak w przypadku podstawowej jest to 30%). Czy to prawda? Czytałam to na znanym portalu, ale wydaje mi się to tak piękne, że aż niemożliwe :D Planuję zdać maturę dobrze, ale wiadomo jak to jest - czasami nie trafi się w temat albo stres zrobi swoje i można zdać bardzo słabo... Ale mimo wszystko wolałabym zdać.
Pozdrawiam i z góry vielen Dank ;)

Offline monisi@@@@

• Początkujący
  • *
Odp: Matura rozszerzona z j. niemieckiego - pytanie ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2007, 17:29:20 pm »
No właśnie jak to jest? I czy ktoś wie czy istnieją studia takie, że np jak się skończy to można np uczyć w szkole i angielskiego i niemieckiego czy nie ma takich? aha. i jeszcze jedno. czy na maturze można zdawać i angielski i niemiecki i czy do tego trzeba jeszcze cos oprócz polskiego bo ja nie wiem jak jest z tymi przedmiotami;(

Offline pumaa

• Ekspert
  • Pomógł(a): 68
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2007, 19:50:19 pm »
mozesz zdawać dwa języki obce
ale jeden z nich MUSI byc na poziomie rozszerzonym....
pozatym zdajesz normalnie polski i coś jeszcze (chyba;p)
koleżanka z klasy zdaje angielski, francuski, polski ,wos i historie , więc myślę że chyba będziesz musiała coś wybrać.....

nie wiem jak w Polsce ale w Niemczech są specjalne uniwerki na których kształci się nauczycieli,
albo po prostu zrób jakiś kurs....
zreszta ja sie na tym za bardzo nie znam....

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • Pomógł(a): 6
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2007, 20:06:44 pm »
Niestety, żeby zdać maturę trzeba uzyskać z niej min. 30% punktów.

Zdajemy j. polski, język obcy nowożytni oraz dowolnie wybrany przedmiot.

Jeśli zdajemy dwa języki obce, jeden z nich musi być na poziomie rozszerzonym.

Offline blumenduft

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2007, 17:58:25 pm »
No ja też chce zdawać rozszerzoną...i szczerze to się boje ;/ fajnie by było, jakby była taka matura jak kiedyś, że najpier pisało się podstawę a potem rozszerzoną. Co prawda siedziałop się długo, ale przynajmnije jak nie zdało się rozszerzenia to podstawa była, a tak ;/
A i pewnie wiesz, że jak zdajesz język obowiązkowy to możesz ustną na podstawie a pisaną rozszerzoną? :)

Offline pumaa

• Ekspert
  • Pomógł(a): 68
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2007, 17:58:09 pm »
A i pewnie wiesz, że jak zdajesz język obowiązkowy to możesz ustną na podstawie a pisaną rozszerzoną? :)
tak
jedna dziewczyna z mojaj klasy tak bedzie miała maturę
dla mnie to jest bez sensu, ale to moje zdanie...

Offline blumenduft

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2007, 20:21:22 pm »
no ja też tak zdaję, bo na studia i tak liczy się tylko pisana, więc lepiej skupić się nad pisemną :) nie wiem jak jest w kierunku na germanistykę ofc, bo chcę iść na architekturę, ale po 2 roku studiów planuję zaocznie germanistykę pociągnąć. A na germanistykę liczy się też ustna??

Offline dudu21

• Moderator Globalny
  • Ekspert
  • Pomógł(a): 255
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2007, 22:34:12 pm »
na germanistyce masz zliczane punkty, z polskiego pisemna i ustna, z niemieckiego pisemna i ustna, (wszystko jeszcze zależne jest od miasta i uczelni)
...

Offline contrast

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 17, 2008, 22:10:20 pm »
Mam bardzo pilne pytanie. Czy na maturze można zdawać takie przedmioty jak:
1. J.polski podstawowy
2. J. angielski rozszerzony (ustny podstawowy)
3. J.niemiecki (ustny podstawowy)
Czy tyle wystarczy, czy muszę jeszcze wybrać jakiś przedmiot obowiązkowy do tego?
Czy ktoś z Was tak zdawał albo Wasi znajomi?
Proszę o szybką odpowiedź.

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2008, 10:17:35 am »
@contrast

Musisz wybrać jeszcze jakiś przedmiot dodatkowy. Jeśli zdajesz dwa języki, to jeden z nich musi być na poziomi rozszerzonym (ustnie i pisemnie).

Offline contrast

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2008, 21:06:06 pm »
Tak myślałam, dziękuję.
Dodam jeszcze tylko, że to moim zdaniem jest to całkowicie bez sensu ustanowione. Jako przedmiot obowiązkowy można zdawać język łaciński z kulturą antyczną, a nie można j.niemieckiego. Po co ma zdawać maturzysta jakąś biologię, chemię, fizykę, geografie, czy któryś z tych "przedmiotów z pakietu", skoro na studia np. filologie, czy lingwistykę stosowaną liczy się j.ang, j.niem i j.pol. Nie rozumiem sensu w uczeniu sie biologii, żeby ją zdać na min. 30%, tylko dlatego, żeby zaliczyć całą maturę. Faktycznie język łaciński jest bardziej popularny od j.niemieckiego. Oj..oj..oj..tylko obniża to ranking wyników z danego przedmiotu i zabiera czas maturzystom, którzy po zdaniu obowiązkowego przedmiotu, puszczą w nie pamięć, to co im się nie przyda. Po to kończymy liceum ogólnokształcące i wybieramy jako własne zainteresowania przedmioty na maturę, żeby mieć pojęcie o wszystkim, ale dalej się rozwijać we własnym zakresie. Nie mam w ogóle motywacji, żeby uczyć się np. fizykii, po to tylko, żeby zdać tą cholerną maturę. To nie jest taki pikuś zdać dwa obce przedmioty na rozszerzonym (angielski ustny podst.) i jeszcze polski, żeby mieć jeszcze czas na takie bezużyteczne coś...ughh..ludzie ambitni nie pozwolą sobie na taki niski wynik z czegokolwiek, szkoda, że nikt nie pomyślał, żeby dopracować takie "MANKAMENTY", żeby każdy był zadowolony i miał takie same możliwości i szanse.
Tyle ode mnie. Zmykam już z tego forum, więc nie podważajcie tego, bo mnie chyba zaraz krew zaleje...
Nie cierpię robić coś po nic.

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 18, 2008, 22:50:10 pm »
"Nie cierpię robić coś po nic."

To nie rób, proste :) Jak Ci się nie chce zdawać matury, to nie zdawaj, bo ona jest Ci potrzebna tylko na studia, a jak Ci się nie chce do matury uczyć, to co dopiero na studiach :)

Idź do pracy, zanim Twoi koledzy i koleżanki skończą studia za 6 lat Ty już będziesz managerem podwórka ;)

edit, drobne poprawki
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2008, 23:00:20 pm wysłana przez nker »

Offline Xszychu

• Aktywny użytkownik
  • Pomógł(a): 42
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2008, 23:01:00 pm »
Nie znam wprawdzie nowego polskiego systemu szkolnictwa, ale podejrzewam, ze kombinacje poszczegolnych przedmiotow mozna sobie wybrac samemu. W zaleznosci, co kto pozniej chacialby studiowac lub do czego ma "ciagotki".
Jezeli nie masz zadnych takowych ambicji lub zdolnosci, to mozesz po podstawowce isc np. malowac szyny tramwajowe.

Bez podlizywania sie tutaj dolaczam sie do zdania towarzysza admina.
Bolek na Admina !!!

Offline contrast

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2008, 10:47:24 am »
To mnie rozbawiliście:) gratulacje zrozumienia mojego posta!
Pisałam o tym, iż mam wysokie ambicje i nie usatysfakcjonuje mnie zdanie biologii na 30%, tylko po, to, żeby moja matura została zaliczona. Irytuje mnie, że nie wystarczy zdać na maturze j.pol, j.niem., j.ang (wymagane na filologie bądź lingwistykę stosowaną), za to można j.pol, j.łac i j.ang, co moim zdaniem jest nie sprawiedliwe. Dlaczego jako przedmiot obowiązkowy nie można wybrać j.niem, skoro można j.łac? Cały czas wszystko pisałam odnosząc się do tego.
Dziękuję, że polecacie mi Wasze tytuły ogrodowe, ja jednak poprzestanę na czymś innym. Powodzenia.

Offline nker

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2008, 11:22:53 am »
Dziewczyno! Języki nowożytne dziś to jak przeklinanie w naszym języku - nic bez tego nie załatwisz (nie no, żart ;D). Łacina to po prostu zunifikowane nazewnictwo lekarstw czy jakichś tam prawczniczych metafor, zupełnie inna bajka.