Autor Wątek: nauka mówienia  (Przeczytany 5708 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline waruna

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 0
nauka mówienia
« dnia: Marzec 25, 2009, 19:24:58 pm »
Witam,
chciałabym poznać jakieś metody nauki mówienia po niemiecku. Moja umiejętność w tym zakresie jest znacznie niższa niż Hoerverstehen albo Lesenverstehen, a wiadmomo to jest jednak główny wyznacznik znajomości języka.
Zresztą także moja umiejętność tworzenia tekstu pisanego nie jest zachwycająca.
Podczas mówienia nie mogę znaleźć odpowiednich słów, robię mnóstwo błędów gramatycznych, no i denerwuję się okropnie (to zrzucam na karb mojego charakteru). Mimo potwierdzonej egzaminem znajomości języka na poziomie C1 mam problemy z codziennymi sytuacjami (studiuję w Niemczech), co zresztą może wynikać z tego, że języka nie uczyłam się od podstaw, tylko zostałam rzucona na głęboką wodę (tak na dobrą sprawę uczę się go od 4,5 lat). Mój charakter tylko pogarsza sprawę, bo strasznie się peszę i po postu wszelkich kontaktów z nieznanymi ludźmi unikam (a Niemców nie znam). Dlatego nie chodzi mi o metodę - rozmawiaj z Niemacami, bo znam siebie i to nie wypali.
Z góry dzięki.
A dodam, że studiuję nauki ścisłe, więc słownictwo poznane na Uni raczej mi się nie przydaje u lekarza czy w warzywniaku...

adryjan00

• Gość
Odp: nauka mówienia
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2009, 19:34:47 pm »
Tutaj dam Ci przydatny link:

http://public.research.att.com/~ttsweb/tts/demo.php

Wklej sobie tekst do tego okienka, wybierz kto ma Ci to czytać, daj speak albo download i słuchaj sobie :-)

Tyle

Offline czarnolaskaAB

• Aktywny użytkownik
  • Pomógł(a): 21
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2009, 22:32:24 pm »
to jak ty wogole sobie dajesz rade w tych niemczech, skoro masz problemy z podstawami??? a jak na studiach sie komunikujesz???

dziwne.....
no priv!!! :<

Offline waruna

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2009, 09:38:28 am »
No ale tak za bardzo to nie muszę się na studiach komunikować. Egzaminów ustnych jeszcze nie miałam (jeszcze rok), a tak na codzień jak ktoś mnie o coś pyta to odpowiadam krótko i zwięźle, najczęściej unikając budowanie zdań (tak, nie, we wtorek, ok, itp...). Jeżeli już coś mówię na ćwiczeniach ( a zdarza się to baardzo żadko), to jest to słownictwo ściśle związane z kierunkiem studiów.
No jak się o coś muszę spytać, to zbuduję pytanie wcześniej, a nie idę na żywca.
Ja wiem, że to jest dziwne (bo słuchając wykładów rozumiem 95% jak nie lepiej) i naprawdę zdaję egzaminy i nawet praktyki teraz zaliczam, ale jak ktoś chce uniknąć mówienia, to naprawdę da je się ograniczyć. I wiem, że ja mam blokadę psychiczną, więc na początek chciałabym siebie w domu przekonać, że tak źle nie jest i poczuć się pewniej.
Jak muszę to ja się dogadam, ale po prostu świadomośc błędów które popełniam i każda prośba o powtórzenie tego co powiedziałam dobija mnie na parę dni i sprawia, że jak nie muszę to nie mówię.
Więc nie wiem, czy powinnam uczyć się na pamięc jakiś zwrotów i zdań, czy opracowywać słownictwo tematycznie, czy po prostu do siebie gadać.
Na razie oprócz nauki "wymuszonej" (chodzenie na wykłady, korzystanie z literatury niemieckojęzycznej, ale ściśle naukowej), staram się co jakiś czas wysłuchać  audio-książki po niemiecku, albo przeczytać, korzystam z programu doktor Klaus i Niemiecki kein Problem (część trzecia), poczytam sobie gazetę, oglądnę czasem film. Ale umiejętności mówienia mi to nie zwiększa.
Oprócz tego dosyć intensywnie poprawiam swój angielski, więc całej energii na niemiecki nie mogę poświęcić.       

Offline czarnolaskaAB

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2009, 14:04:47 pm »
ahaaa
to powiem to jeszcze raz: gadaj do siebie, do kwiatka, ktory podlewasz, do psa/kota co tam masz..... :)i nie zwracaj uwagi na to jak mowisz, czy gramatycznie czy nie, tlyko po prostu GADAJ!!!! gramatyka sama z czasem do ciebie wejdzie (tak bylo w moim przypadku, najpierw duuzo z dziecmi rozmawialam, nieraz niegramatycznie, ale nie zwracalam uwagi, a z czasme sie lapalam na tym sama, ze jednak gdzies zrobilam blad i sie poprawialam, ale nikt nie mial urazu, ze powiedzialam cos zle  ;) ). A na studiach jest spooooro ludzi, obcokrajowcow, ktorzy gadaja o wiele gorzej, ale nie maja problemow, popatrz na takich chinczykow czy japoncow  ;) z nimi to jest problem sie dogadac  ::) wiec postaraj sie przelamac, gadaj sama do siebie jak nie masz do kogo, a niedlugo bedziesz widziala postepy  :)

tu masz podobny temat i problem:
http://forum.e-deutsch.pl/index.php?PHPSESSID=2cfb96316242ddc248b383b4d99bfd95&topic=4923.msg19748;topicseen#msg19748

Offline waruna

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2009, 18:31:35 pm »
To chyba faktycznie będę zanudzała swoją różę. A Azjaci faktycznie mówią strasznie niewyraźnie :)
Tylko jak myślisz, lepiej jest róży opowiadać jak mi dzisiaj minął dzień, czy na przykład każdego dnia mówić jej na jakiś ustalony temat?   

adryjan00

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2009, 19:47:24 pm »
Dni bywają czasem monotonne, i powtarzanie tych samych zwrotów w kółko jest bezsensu. Lepiej mówić o różnych tematach.

Offline czarnolaskaAB

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2009, 19:57:41 pm »
To chyba faktycznie będę zanudzała swoją różę. A Azjaci faktycznie mówią strasznie niewyraźnie :)
Tylko jak myślisz, lepiej jest róży opowiadać jak mi dzisiaj minął dzień, czy na przykład każdego dnia mówić jej na jakiś ustalony temat?  

mozesz opowiadac jej miniony dzien, przeciez dzieja sie nowe rzeczy, inna jest pogoda, albo stresc jej wiadomosci z gazety czy tv, albo ze pan na rowerze przejechal pod blokiem i ze pani z pieskiem wyszla na spacer albo ....albo.... na pewno znajdzie sie sporo rzeczy do opowiadania  :) albo jak sie czujesz, ze trzeba ja podlac, albo isc na zakupy i kogo spotkasz na miescie...... :)
i staraj sie nie mowic na konkretny temat w stylu: dzis powiem o pieskach, na wtorek przygotuje sie z kotkow, w srode z chomiczkow itd, bo to ci w sumie nic nie da...bo bedziesz wiedziala na jaki temat chcesz mowic i sie przygotujesz z tego tematu, a to nie na tym cala rzecz polega, tylko zebys mowila spontanicznie!!!  :) mow swoje mysli  na glos  ;)

Offline filipinka

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2009, 12:36:51 pm »
Hej. Mam prośbe ogromną. We wrześniu jade do Niemiec do opieki starszej pary. Oni wiedzą, że nie znam ani troche tego języka, powiedzieli tylko, żebym nauczyła się podstawowych słówek do porozumienia się. Problem w tym, że nie wiem jak sie wymawia słowa po niemiecku. Ja nie chce uczyc sie pisowni tylko "formy mówionej". Jeśli mogę liczyc na pomoc, to może podam pare słow jak na poczatek. Chciałabym tak jakies 10 słow nauczyc sie dziennie. Nie musi to byc gramatycznie, jesli chodzi o formułowanie zdań. Hmmm...jak na razie nauczyłam sie liczyc po niemiecku....ehh...a musze sie nauczyc. Bardzo proszę o pomoc.

Offline wera1122

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2017, 13:05:42 pm »
teraz obecnie bezproblemu można kupic translatory kieszonkowe ktore mowia za czlowieka, robiłem ostatnio fotografię ślubną w Słupsku to na mieście normalnie znalazłem w jednym ze sklepów taki translator.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2017, 14:53:27 pm wysłana przez wera1122 »