Autor Wątek: Depresja poporodowa  (Przeczytany 80 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline riariadep

• Początkujący
  • *
  • Pomógł(a): 0
    • http://www.nowoczesnylasergdansk.pl/
Depresja poporodowa
« dnia: Kwiecień 11, 2017, 11:36:49 am »
Witam, jestem studentką V roku psychologii i piszę pracę mgr na temat depresji poporodowej. Chciałabym bardzo prosić o pomoc – jeżeli któraś z Was przeszła lub może teraz jest w depresji poporodowej czy mogłaby mi pomóc i wypełnić ankietę: http://psychiatra.bydgoszcz.eu/publikacje-dla-pacjenta/depresja/skala-depresji-becka// Proszę o ile jest to możliwe o dłuższe wypowiedzi. Jest to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję.

Offline KatarzynaK

• Początkujący
  • *
Odp: Depresja poporodowa
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2017, 15:31:32 pm »
nie wiem czy to aktualne ale wypełniłam :)

Offline cominoanna

• Początkujący
  • *
Odp: Depresja poporodowa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2017, 17:03:20 pm »
Z depresją bywa też mylony baby blues. Jak je rozróżnić?

Baby blues zdarza się o wiele częściej. Dotyczy on od 50 do 80 proc. młodych mam, podczas gdy depresja poporodowa - od 10 do 20 proc. Ma też znacznie łagodniejszy przebieg -sprowadza się głównie do niepokoju o dziecko i niepewności, czy sprosta się nowej roli. Mamy są wprawdzie płaczliwe, smutne i zestresowane, ale nie towarzyszy temu bezsenność ani inne objawy fizjologiczne, nie mają myśli samobójczych. Nie tracą też kontaktu z dzieckiem. Baby blues występuje dosyć szybko po porodzie, zwykle w okresie nawału mlecznego i przeważnie kończy się wraz z połogiem. Może przejść w depresję poporodową, ale nie zdarza się to często. Typowa depresja pojawia się zwykle dwa miesiące po narodzinach dziecka. Jeśli jednak nastrojom depresyjno-lękowym towarzyszy silny przymus odtwarzania w myślach porodu, sny o nim, problemy z oglądaniem zabiegów medycznych w filmach czy silny opór przed przejściem obok szpitala, to mamy raczej do czynienia z PDST (z ang. posttraumatic stress disorder ), czyli z szokiem pourazowym, wywołanym porodem. Podobnym do tego, jaki może być konsekwencją np. wypadku samochodowego. PTSD dotyka od 1,5 do 3 proc. młodych matek.